От времето на баба, но много популярни
Снимка: Guliver / iStock
Искаме съвети от лекари, роднини, приятели за това кое е полезно за здравето на детето и кое – не. Намесват се и бабите, които знаят всичко.
Пропускаме съветите от незнайни сайтове.
След като вчера развенчахме 5 популярни мита, на които не бива да вярваме, днес педиатърът д-р Екатерина Потеряева коментира нови пет.
Мит 1. Обривите по лицето не бебето се дължат на нещо, което майката е яла
В повечето случаи обривът по лицето на бебето въобще не е свързан с храненето на кърмачката. Тази „алергия“ често се дължи на бебешко акне.
Състоянието се среща при 20% от новородените. Причината, за съжаление не е изяснена все още. Понякога "виновни" са майчините хормони.
Пъпките преминават от само себе си, без лечение. Те не оставят следи по кожата.
Мит 2. За да не страда детето от алергии, кърмачката трябва да спазва хипоалергенна диета
Нито в една страна по света няма понятие „диета на кърмачка“. Бебето трябва да получи максимално разнообразна палитра от хранителни вещества. Затова майката трябва да се храни пълноценно и да получава нужните витамини и минерали. Всяко ограничение в менюто води до стрес и повишава тревожността ѝ. В редки случай лекарят може да ѝ препоръча да ограничи един вид белтък (този от краве мляко).
Освен това има данни, че ако в ранна възраст детето се „запознае“ с основните алергени (яйца, млечни продукти, фъстъци, орехи, риба), които се въвеждат постепенно и по малко в менюто, то рискът по-късно да има алергии, намалява.
Мит 3. По време на къпане в ушите да се слагат тампон
Ухото има няколко отделения – ушна мида, средно, вътрешно.
Това, което ние обичайно наричаме „ухо“, всъщност е слуховият канал.
Средното ухо включва вътрешната слухова тръба, кухината на тъпанчето и слуховите костици. То е чувствителен орган не само на слуха, но и на равновесието.
Снимка: Guliver / iStock
Тъпанчето при човека няма отвор. Така че няма риск в него да попадне вода и да се стигне до отит (възпаление на средното ухо).
Ако в ушния канал влезе вода, наведете главичката първо на една страна, след това на друга и тя ще излезе.
Мит 4. Ако след кърмене бебето повръща много, трябва да се държи изправено
Това, което трябва да следите е бебето правилно да захваща гърдата.
Ако повръща, когато след кърмене го изправите, с поетия със сукането въздух, то изкарва и малко мляко. Понякога това е само тази част от храната, която му е дошла в повече.
Понякога обаче повръщането е по-обилно и бебето не може да наддава нормално на тегло.
Основната причина е слабост на сфинктера между корема и хранопровода. В ранна възраст мускулната тъкан там все още е слаба.
Ако дълго държим детето изправено след като се нахрани, това му създава допълнително физическо натоварване. Когато майка му го върне обратно в леглото, е много вероятно то да се разсъни и да се раздразни. А още по-вероятно е да оригне и пак да повърне.
Затова, ако бебето повръща често (и особено, ако не наддава на килограми), оптималното решение е да го кърмите под ъгъл 45 градуса, а след като се нахрани повече да не го безпокоите и местите.
Мит 5. Ако е с хрема, не бива да се разхожда навън
В повечето случаи хремата е резултат на вирусна инфекция. Когато нослето на детето е запушено, то диша трудно и не може да спи.
На улицата, благодарение на хладния и влажен въздух, то диша по-лесно и съответно - по-лесно заспива.
Студеният въздух свива кръвоносните съдове, и то диша леко.
За да не зарази други, ако е по-голямо, не бива да се оставя на площадката, където се събират много хлапета.
Когато то се е простудило, също може да го извеждате на разходка. Ако хлапето настоява, след като температурата му падне, може да излезете за кратко навън без притеснения.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари